Rozsadzanie i podział kępy Rosiczek

Jest wiosna, więc idealny moment na zrobienie porządków z owadożerami a jako, że trochę mi się rosiczki przez zimę namnożyły to trzeba je podzielić 🙂

Kiedy trzeba przesadzać?

Generalnie większości rosiczek nie przeszkadza ścisk w doniczce i mogą sobie ładnie rosnąć w kępie. Tak właśnie rosną sobie Rosiczki alicji na zdjęciu 😉 Nie tworzą zwartego systemu korzeniowego, lecz często długie korzenie. Z tego powodu niektóre rosiczki trzeba trzymać w wysokich doniczkach np D. cuneifolia.

Jak się do tego zabrać?

  • Podłoże
  • Trochę praktyki

Kwestia podłoża jest bardziej złożona i dobór odpowiedniego torfu zostanie osobno opisany. Dla rosiczek łatwych rosiczek jak capensis czy alicja wystarczy nawet sam torf, ale zaleca się używanie mieszanki torfu z perlitem lub gruboziarnistym piaskiem.

Praktyczna część:

Rosiczki jak wcześniej wspomniałem nie mają zwartego systemu korzeniowego, więc ich rozdzielnie zazwyczaj nie sprawia problemu, jedyne co to trzeba uważać na korzenie. Są kruche i łatwo się łamią. Poniżej przedstawiam etapy całego procesu.

Uzupełnienia:

Najlepiej nie rozdzielać od razu całej kępy. Po co korzenie roślin mają niepotrzebnie schnąć? Najpierw część rozdzielić i powsadzać towarzystwo a potem dalszy rozdział kępy. Co do samego wsadzania w podłoże. Musi być ono na starcie dobrze nawodnione. Po prostu przygotowując podłoże, trzeba je od razu nawodnić. Po nałożeniu mieszanki do doniczki dobrze jest za pomocą choćby ołówka, kredki zrobić otwór w podłożu, w którym umieścimy sadzonkę. Na koniec, od góry nakładamy czystego wilgotnego torfu. Lepiej bez perlitu, bo lubi się pokrywać glonami i psuć wygląd podłoża 😉

i to tyle w temacie, pozdrawiam, flori 🙂